NIE ALTERNATYWNA
Ucząc się kolejnych technik terapeutycznych i łącząc je w całość, poznałyśmy siłę i skuteczność działania tzw. medycyny komplementarnej. Często nazywana również medycyną integracyjną obejmuje szeroki zakres praktyk i terapii, które są stosowane obok lub jako uzupełnienie medycyny konwencjonalnej/akademickiej.
Badania naukowe nad medycyną komplementarną prowadzone są w celu zrozumienia i potwierdzenia skuteczności
i bezpieczeństwa stosowania różnych metod terapeutycznych.
Oto kilka obszarów medycyny komplementarnej stosowanej w Centrum:
-
akupunktura: istnieje wiele badań nad skutecznością akupunktury w terapii różnych schorzeń, możesz przeczytać o tym tutaj,
-
ziołolecznictwo: badania naukowe oceniają skuteczność różnych ziół i ich zastosowanie w terapii wielu dolegliwości,
-
hirudoterapia: zastosowanie substancji leczniczych wstrzykiwanych przez pijawkę pacjentowi jest uznaną metodą leczenia w wielu schorzeniach. Popularna od wielu lat, rozwijana i skuteczna w leczeniu ludzi w klinikach na całym świecie coraz szybciej zyskuje na znaczeniu w terapii zwierząt. Zapraszamy do lektury tutaj.
To wielotorowe podejście do opieki zdrowotnej zwierząt i ludzi szczególnie nas zainteresowało. Przekonuje nas nie tylko potwierdzona badaniami skuteczność terapii, ale samo zrozumienie, jak ważne jest całościowe podejście do różnych aspektów zdrowia zwierzęcia: fizyczne, emocjonalne i społeczne/rodzinne.
Koncentracja badań naukowych na zrozumieniu wpływu tych czynników na zdrowie i chorobę trwają i budują pojęcie medycyny holistycznej.
Holistyczne oznacza „całościowe”. To podejście do pacjenta nierozdzielające go na poszczególne narządy i układy, ponieważ wszystkie narządy są ze sobą powiązane i wzajemnie na siebie wpływają, tworząc jeden organizm.
Dajmy przykład: pies z chorą tarczycą może cierpieć na zmęczenie i ospałość, zmiany apetytu, zmiany skórne i problemy z sierścią, mieć zaburzenia nastroju (niepokój, drażliwość) i problemy z regulacją temperatury ciała.
Do leczenia farmakologicznego wg nas warto dodać:
-
akupunkturę i hirudoterapię - poprawią funkcję tarczycy poprzez regulację hormonalną i nerwową, redukcję stanu zapalnego, uspokojenie oraz poprawę przepływu krwi
-
ziołolecznictwo: istnieją rośliny i zioła, które wspomagają funkcję tarczycy poprzez dostarczanie substancji odżywczych jak jod, selen, czy witaminy z grupy B. Niektóre zioła mogą także działać łagodząco na objawy chorób tarczycy.
-
terapię dietą i/lub suplementację: eliminacja pokarmów mogących być przyczyną alergii, lub nadwrażliwości może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego
-
masaż terapeutyczny: często występujące przy zaburzeniach pracy tarczycy napięcia mięśni mogą powodować większe problemy w układzie mięśniowo-szkieletowym. Masaż może pomóc w łagodzeniu bólu, obniżyć tonus mięśniowy i złagodzić objawy stresu
-
terapie narzędziowe (ale także chiropraktyka i osteopatia, których jeszcze nie wprowadziłyśmy) mogą być stosowane w celu poprawy funkcjonowania układu nerwowego, co wpływa korzystnie na regulację hormonów tarczycy i ogólny stan zdrowia.
Czym różni się medycyna komplementarna od naturopatii?
-
Naturopatia: opiera się na zasadach holistycznego podejścia do zdrowia, zdolności organizmu do regeneracji oraz zasady leczenia przyczynowego, a nie objawowego. Naturopaci skupiają się na promowaniu równowagi fizycznej, psychicznej i emocjonalnej, wspierając naturalne procesy zdrowienia. Na przykład, naturopatia może polegać na zalecaniu zmian w stylu życia i żywieniu, aby poprawić zdrowie pacjenta, zamiast jedynie łagodzić objawy choroby za pomocą często niemożliwej do prowadzenia farmakoterapii.
-
Medycyna komplementarna: Jest szerszym terminem, który obejmuje różnorodne metody i terapie stosowane obok/wraz (komplementarnie) z medycyną konwencjonalną. Metody te mogą pochodzić z różnych tradycji medycznych i filozofii, i nie zawsze opierają się na takich samych zasadach jak naturopatia. Na przykład, medycyna komplementarna może obejmować terapie manipulacyjne, takie jak chiropraktyka lub osteopatia, które skupiają się na korekcji biomechanicznych zaburzeń w ciele pacjenta.
Naturopatia i medycyna komplementarna mają wiele wspólnych cech i obszarów nakładających się. Łączy je holistyczne podejście do chorującego człowieka czy zwierzęcia. Oba podejścia skupiają się na dobrostanie chorego, uwzględniając każdy aspekt jego życia i historię zdrowotną.
Zarówno naturopatia, jak i medycyna komplementarna, są stosowane obok medycyny konwencjonalnej jako uzupełnienie standardowej opieki zdrowotnej. Oba podejścia mogą być wykorzystywane w celu poprawy skuteczności leczenia lub łagodzenia objawów chorób, a także promowania ogólnego stanu zdrowia i są łączone w praktyce.
W gabinecie spotykamy się różnymi schorzeniami. Poznajcie historie naszych podopiecznych, być może są podobne do waszych.