top of page

Fizjoterapia (zwierzÄ…t) wykorzystuje gÅ‚ównie urzÄ…dzenia fizykoterapeutyczne w celu przeprowadzania zabiegów (np. laseroterapia, elektroterapia, magnetoterapia), masaż terapeutyczny oraz różne rodzaje terapii ruchem (bieżnia wodna i sucha, ćwiczenia) lub termoterapii.  

W przypadku chorób ortopedycznych i neurologicznych, w dzisiejszym leczeniu zwierzÄ…t (podobnie jak ludzi), fizjoterapia jest nieodzowna. Bez fizjoterapii nie ma peÅ‚nego leczenia. Ma zastosowanie nie tylko jako uzupeÅ‚nienie leczenia, ale czÄ™sto je poprzedza (np. przygotowanie do operacji), a nawet zastÄ™puje! 

 

Fizjoterapia powinna być wÅ‚Ä…czana do procesu leczenia, w każdym problemie neurologicznym, odczuwaniu bólu, dysfunkcjach chodu, niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci, a także u zwierzÄ…t zdrowych narażonych na urazy, starszych czy otyÅ‚ych.

 

Wyobraźcie sobie jednak codzienne dźwiganie niepeÅ‚nosprawnych zwierzaków, aby pomóc im ustać, bo same nie majÄ… Å›wiadomoÅ›ci ciaÅ‚a. Czynny fizjoterapeuta, zajmuje siÄ™ gÅ‚ównie ciężkimi przypadkami. To chodzÄ…ca super maszyna: do utrzymywania, wspomagania, mobilizowania, stymulacji emocjonalnej, nagradzania i wzbudzania entuzjazmu do walki potrzebnej, aby stawiać każdy krok. PrawdÄ… jest także to, że najskuteczniejsze metody przy neurorehabilitacji to nie jest fajne “gÅ‚askanie piesków”. To trudne zmagania. A kiedy zwierzak jest naprawdÄ™ mocno poszkodowany, to wielomiesiÄ™czna codzienna, ogromnie wyczerpujÄ…ca praca co potrafi podkopać wiarÄ™ w sens terapii (zwykle zupeÅ‚nie niepotrzebnie!!).

Dlatego, jeÅ›li masz swojego  zoofizjo - trzymaj siÄ™ go, pamiÄ™taj o nim na każdym etapie życia zwierzaka, bo to wasz wielki kumpel i wsparcie!

 

My tÄ™ lekcjÄ™ odrobiÅ‚yÅ›my, pracujÄ…c z najlepszymi fizjoterapeutami, w Krakowie i innych miastach w Polsce. Teraz, w wiÄ™kszoÅ›ci przypadków już tak nie pracujemy, ale pozostaÅ‚yÅ›my wierne podstawom: przeprowadzamy peÅ‚ne badanie neuro- i ortopedyczne, konsultujemy pacjentów chirurgicznych, wykonujemy masaż leczniczy, uczymy rodziny terapii ruchem. 

 

W schorzeniach ortopedycznych i neurologicznych oraz u pacjentów geriatrycznych czÄ™sto i z przyjemnoÅ›ciÄ… wspóÅ‚pracujemy ze Å›wietnymi fizjoterapeutami. Prowadzimy wspólnie pacjentów, wymieniamy siÄ™ doÅ›wiadczeniem i wspieramy. Te przypadki pokazujÄ…, że najszybsze wyniki otrzymujemy, Å‚Ä…czÄ…c ich klasycznÄ…, regularnÄ… fizjoterapiÄ™ z naszymi zabiegami biologicznie i naturalnie regenerujÄ…cymi organizm.

​

Zapoznajcie siÄ™ z "historie pacjentów", aby poszukać na to przykÅ‚adów.

Rehabilitacja to pojÄ™cie szersze niż fizjoterapia. ZwiÄ™ksza zakres oddziaÅ‚ywania na pacjenta, ponieważ dotyczy także jego Å›rodowiska życia i caÅ‚ej rodziny. Zadaniem rehabilitanta jest przywrócenie pacjenta do równowagi w otoczeniu, w którym mieszka oraz dostosowanie go do potencjalnych ograniczeÅ„.

Niezmiernie ważne jest okazanie wsparcia rodzinie na każdym etapie!

Dotyczy to zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej zwierzÄ™cia oraz jego opiekuna. Choć może to brzmieć niestandardowo, ale zwierzÄ™ta także majÄ… swoje role w życiu rodzinnym, a nawet wykonujÄ… dobrÄ… robotÄ™ jako psi zawodowcy.

Nawet czasowa niezdolność do wykonywania swojej roli frustruje zwierzÄ™ i negatywnie wpÅ‚ywa na jego organizm. Rehabilitant ma za zadanie skrócić proces terapeutyczny i zająć siÄ™ każdÄ… sferÄ… życia zwierzÄ™cia lub przynajmniej udzielić wÅ‚aÅ›ciwego wsparcia i przeszkolenia opiekuna. 

RehabilitacjÄ… w tak rozumianym zakresie zajmujemy siÄ™ codziennie. 

Czym zatem różnimy siÄ™ od innych gabinetów fizjoterapeutycznych, czy rehabilitacyjnych? 

 

Po pierwsze obalmy mit - w tym Å›rodowisku, mimo że na rynku nie ma nas wielu - dla każdego jest miejsce! Nie musimy wzajemnie ze sobÄ… konkurować, ponieważ nawet w Å›wiecie tak wÄ…skiej specjalizacji stawiamy na doskonalenie siÄ™ w konkretnych zagadnieniach. 

 

Centrum ProAnimal nie prowadzi codziennej neurorehabilitacji, nie ma u nas bieżni wodnej, lasera czy magnetoterapii.

 

Natomiast specjalizujemy siÄ™ w

 

WÅ‚aÅ›nie! CiekawostkÄ… jest to, że podobnie jak w ludzkiej medycynie, także w weterynarii - rehabilitant nie zajmuje siÄ™ już tylko np. chorym krÄ™gosÅ‚upem, dysplazjÄ… lub wypadajÄ…cÄ… rzepkÄ…!  Rehabilitacja wg najnowszych standardów jest niezbÄ™dna w procesie zdrowienia w przebiegu wielu schorzeÅ„ narzÄ…dów i ukÅ‚adów w ciele, po zabiegach chirurgicznych niezwiÄ…zanych z ortopediÄ… i wielu innych aspektach. Czy widzieliÅ›cie, że standardem jest praca rehabilitanta przy pacjencie w szpitalu na oddziale kardiologicznym, uro-ginekologicznym czy pulmonologicznym? U zwierzÄ…t powinno być tak samo, ponieważ zwierzÄ™ta domowe chorujÄ… i powracajÄ… do zdrowia w bardzo podobny do ludzi sposób. 

 

TworzÄ…c Centrum ProAnimal, byÅ‚o dla nas jasne, że chcemy prowadzić terapiÄ™ wielu schorzeÅ„, ale także przebić siÄ™ do Å›wiadomoÅ›ci opiekunów i lekarzy weterynarii, że pacjent geriatryczny (senior) ostatnie co powinien usÅ‚yszeć to: “tak już bÄ™dzie, nic nie da siÄ™ zrobić - to starość”

 

ZauważyÅ‚yÅ›my, że istnieje szereg metod terapeutycznych, które stosuje siÄ™ skutecznie u ludzi i uznaÅ‚yÅ›my za istotne wprowadzenie takich samych standardów u zwierzÄ™cych pacjentów. Analiza badaÅ„ naukowych prowadzonych za granicÄ…, majÄ…cych na celu podkreÅ›lenie wagi szerokiego podejÅ›cia terapeutycznego do zwierzÄ…t tylko utwierdziÅ‚a nas, że idziemy w dobrym kierunku. I nie tylko o terapiÄ™ chorób  nam chodziÅ‚o, ale o wsparcie wszystkich stron życia zwierzÄ™cia w chorobie czy w wieku podeszÅ‚ym.

 

Troszczymy siÄ™ także o psich zawodowców. Tu stawiamy na profilaktykÄ™ urazów. GÅ‚ównÄ… metodÄ… jest terapia zapobiegajÄ…ca uszkodzeniom tkanek. Do tego dochodzi prowadzona u nas regularna kontrola psiego zawodowca (badanie ortopedyczne i neurologiczne). A kiedy jednak nastÄ…pi uraz, natychmiast przystÄ™pujemy do terapii regeneracyjnej. W uzasadnionych wypadkach stosujemy dozwolony biologiczny doping, jakim jest hirudoterapia (powszechnie stosowana u koni). 

Więcej o naszym podejściu do pracy z psami pracującymi i sportowymi znajdziesz tutaj.

bottom of page