top of page

AKUPUNKTURA

Akupunktura jest uznaną w świecie medycznym metodą terapeutyczną stosowaną z powodzeniem w szeregu schorzeń ludzi, ale także zwierząt. Jej skuteczność potwierdzają liczne badania naukowe i prowadzona w Polsce i na świecie praktyka kliniczna. Może być prowadzona jako samodzielna terapia lub uzupełniać leczenie lekarskie. Jej ogromną zaletą jest szybki efekt i bezbolesny przebieg. 

Historia akupunktury sięga kilku tysięcy lat wstecz, a jej korzenie tkwią w starożytnych Chinach. Początkowo stosowana u ludzi, szybko znalazła swoje miejsce także w terapii zwierząt. Fundamentem prawidłowego zastosowania akupunktury jest postawienie przez akupunkturzystę diagnozy. Sukces metody polega na działaniu na przyczynę a nie tylko na objawowy.

Przykład: zmiany na skórze mogą mieć wiele przyczyn (np. stan zapalny, alergia, hot-spot) i różne objawy (np. świąd, ból, zakażenie rany, wyłysienie). Dla akupunkturzysty to za mało! My szukamy mechanizmu przyczyny (zbyt duża reaktywnośc ukł. imunologicznego, słabe ukrwienie okolic rany, choroby tarczycy, wątroby itd). Znając tę "praprzyczynę" - działamy na nią właśnie (np. wyciszamy pobudliwość immunologiczną, zwiększamy produkcję krwi w celu napływu zdrowej, by oczyszczała tkanki w okolicy zmiany skórnej, wzmacniamy wątrobę by metabolizowała toksyny itd).  

Co to oznacza dla pacjenta, u którego pojawiła się zapalna zmiana skórna np. w postaci hot-spotu w przebiegu alergii? Nie będziemy stosować preparatu miejscowo wysuszającego samą zmianę, bowiem ona jest tylko objawem. Ustalimy natomiast przyczynę! Dla tego konkretnego zwierzęcia może oznaczać to np. wybór np. 5 punktów akupunkturowych na jego ciele.


Innym przykładem pracy akupunkturzysty może być: nieswoiste zapalenie jelit (IBD). Objawy: przewlekłe biegunki i zaburzenia trawienia. Akupunkturzysta od razu wprowadzi terapię przeciwbiegunkową (choć jest to podejście objawowe jest konieczne - by choroba nie osłąbiała zwierzęcia, a efekty zwykle pojawiają sie już w pierwszych 24 godzinach! Na pierwszej wizycie, od razu, ustalamy dzięki wywiadowi "prapczyczynę" (np. stan zapalny, zbytnia lękliwość, adopcja i in.) i od razu dobieramy terapię pod przyczynę u akurat tego psiaka.  ​

MECHANIZM DZIAŁANIA

To skomplikowany zestaw interakcji, które wpływają na cały organizm, jego narządy i układy na poziomie biochemicznym, neurologicznym i fizjologicznym. Czyni to akupunkturę wszechstronną metodą terapeutyczną.

Delikatne nakłucie punktów akupunkturowych wysyła do mózgu informację o konieczności podjęcia konkretnych czynności (np. zwiększenie produkcji krwi w przebiegu anemii, działanie przeciwwymiotne podczas terapii przeciwnowotworowej, obniżenie odczuwania bólu przy urazie lub bólach jelit, regulacja pracy układu pokarmowego, zwalczenie procesu zapalnego i wiele innych).​

Oto wybrane mechanizmy działania:

  • redukcja stanów zapalnych w organizmie (np. poprzez obniżenie poziomu cytokin prozapalnych). Ma to kluczowe znaczenie w leczeniu chorób przewlekłych tj. choroby autoimmunologiczne, zapalenie stawów czy choroby zapalne jelit

  • wsparcie układu krążenia (rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększona produkcja krwi). Tkanki dobrze utlenowane i odżywione szybciej się regenerują i zwalczają procesy zapalne, nie dochodzi do ich przedwczesnego obumierania bądź nowotworzenia

  • regulacja układu autonomicznego (zachowanie równowagi między układem przywspółczulnym i współczulnym) kluczowe w koordynacji działania narządów i układów

  • aktywacja receptorów opioidowych (silne działanie przeciwbólowe)

  • regulacja układu immunologicznego (w chorobach autoimmunologicznych obniżenie pobudliwości, a w niedoborach odporności jej stymulacja)

  • stabilizacja gospodarki hormonalnej (np. obniżenie poziomu kortyzolu),

  • regulacja uwalniania neuroprzekaźników (złożony proces kierujący funkcjami neurologicznymi, reakcjami emocjonalnymi, wpływającym na funkcje psychiczne)

JAK WYGLĄDA ZABIEG?

Zaczynamy od spokojnego omówienia powodu waszej wizyty. Przeprowadzamy wywiad wg. TCM (Tradycyjnej Medycyny Chińskiej), delikatnego badania o ile jest konieczne. Część akupunkturzystów posiada wykształcenie weterynaryjne, np. lekarz weterynarii czy zoofizjoterapeuta - jak my. Taka osoba może posłużyć się dodatkowo analizą dokumentacji medycznej. W naszym gabinecie z powodzeniem stosujemy połączenie wielowiekowej chińskiej tradycji diagnostycznej nastawionej na konkretnego pacjenta z nowoczesnym podejściem do wyników badań medycyny zachodniej.

Ciekawym doświadczeniem jest to, że analiza wyników badań laboratoryjnych często potwierdza postawioną wg TCM diagnozę, ale już sposób terapii różni się diametralnie! Co najciekawsze jednak, zauważyłyśmy, że kiedy nie ma ustalonej jeszcze przez zachodnią medycyną przyczyny, np. w wynikach laboratoryjnych lub USG jeszcze nie są zauważalne zmiany - zwierzę wysyła już sygnały toczącej się w organizmie zminy a TCM trafia w punkt! Np. stan zapalny nie jest widoczny we krwi, na ciele, nie ma gorączki, ale zgłaszacie, że zaczęło szukać chłodniejszych miejsc do spania lub unika chodzenia po schodach. Stąd coraz częściej przyjmujemy pacjentów, których opiekunowie zgłaszają, że nie mają jeszcze rozpoznania, nie mają nadal rozpoznania, nie ma przyczyny, ale zwierzę choruje i nic nie pomaga. Właśnie dlatego uważamy akupunkturę za tak skuteczną - ponieważ jest wrażliwa na najwcześniejsze, często nieoczywiste schorzenia i toczące się w organiźmie zmiany!

Akupunkturzysta sprawnie i bezboleśnie wprowadza kilka bardzo cienkich igieł akupunkturowych w skórę zwierzęcia i pozostawia je na ok. 20 min. Często już podczas zabiegu zostają wyeliminowane pierwsze objawy np. ustępuje ból, następuje wyciszenie emocjonalne, kot zaczyna oddawać wstrzymywany od dawna mocz. W pierwszych 24 godzinach następuje wyeliminowanie kolejnych objawów np. biegunki, wymioty, ustępuje kulawizna. Przez tydzień w zwierzęciu zachodzą intensywne procesy naprawcze, oczyszczające, regulujące.

W przypadku jednostek chorobowych wymagające powtórnej terapii np. choroby wieku starczego (np. demencja), schorzenia skóry, problemy układu ruchu (np. koński ogon, dyskpatie) ilość zabiegów uzależniona jest od rodzaju zaburzenia. Nie ma w akupunkturze czegoś takiego jak "umawiamy się na serię 5 spotkań" - o nie :) Czasami wystarcza 1 -2 spotkania!

Czy można bez igieł?

Tak - prowadzimy także zabiegi przy użyciu bezpiecznego, bezbolesnego lasera - tzw. laseropunkturę. Zamiast igieł wykorzystujemy nieodczuwalne światło lasera do stymulacji tych samych punktów akupunkturowych jakie nakłuwalibyśmy igłą. Laser emituje światło o niskiej mocy, które przenika przez skórę i oddziałuje na tkanki, aktywując mechanizmy naprawcze komórek. Zabieg jest bardzo krótki (ok 3-4 min) co czyni go niemal niezauważalnym dla zwierząt aktywnych, lękliwych, nie lubiących dotyku. A także spieszących się opiekunów, co w dzisiejszych czasach musi być zawsze brane pod uwagę i doskonale to rozumiemy! Zwierzę nie musi leżeć, może luźno siedzieć, stać dosłownie kilka minut i po zabiegu :)

WSKAZANIA:

Przykłady znajdziecie tutaj: "ZAKRES NASZYCH TERAPII" - jeżeli nie ma tam problemu z którym się mierzycie nie oznacza, że akupunktura nie może być pomocna. Napisz do nas mail - z pewnością odpowiemy na Twoje wątpliwości!​

bottom of page