Etyka w kontakcie z pacjentem w naszych zawodach wyrażana jest między innymi kierowaniem się dobrem pacjenta, szacunkiem wobec niego oraz byciem prawdomównym przy omawianiu schorzeń, możliwych terapii i ryzyka z nimi związanego.Do tego konieczne jest posiadanie wykształcenia, umiejętności praktycznych i empatii.
Wobec innych specjalistów winniśmy kierować się zasadą ufności, otwartości i ciekawości dla obszarów wiedzy specjalistycznej naszych kolegów. Dyplomowany hirudoterapeuta nie musi być lekarzem, by praktykować tę sztukę, ale musi posiadać wykształcenie medyczne i dyplom uprawniający do wykonywania tego zabiegu Nauczono nas najwyższych standardów praktyki hirudoterapii, według której specjalista posługujący się pijawkami powinien posiadać szeroką wiedzę z zakresu anatomii, biochemiii, fizjologii oraz patofizjologii. Bez takiego wykształcenia nie jest możliwe profesjonalne i rzetelne zakwalifikowanie pacjenta do zabiegu oraz jego bezpieczne przeprowadzenie.
Jak więc zorientować się czy trafiłeś do wykwalifikowanego hirudoterapeuty?
Pytaj, sprawdzaj, weryfikuj!Podajemy listę przykładowych pytań i zagadnień, na które każdy hirudoterapeuta powinien odpowiedzieć otwarcie i bez zatajania informacji.
skąd hirudoterapeuta ma pijawki?
Obowiązkiem jest okazanie na żądanie klienta aktualnego Certyfikatu z Laboratorium.
co się dzieje z pijawką po zabiegu?
Zasady utylizacji odpadów medycznych powinny być jawne, a hirudoterapeuta powinien posiadać do wglądu umowę ze specjalistyczną firmą.
gdzie, ile, na jak długo i jak często przyłącza się pijawki?
Hirudoterapeuta musi umieć wyjaśnić mechanizmy działania hirudozwiązków u konkretnego pacjenta w jego schorzeniu np. w kontekście oddziaływania na układ krwionośny, limfatyczny, stan zapalny narządów lub wpływ na samopoczucie pacjenta po zabiegu. Wytłumaczy dlaczego przystawia 2, a nie 4 pijawki, dlaczego niektóre odłącza sam w połowie zabiegu a innym pozwala pracować dłużej, opowie o rozmiarach pijawek i jego znaczeniu. Potrafi również wyjaśnić dlaczego z jednym pacjentem widzi się co dwa dni, a z innym co 10.- jakie mechanizmy zajdą w organizmie przy konkretnym schorzeniu? Hirudoterapeuta powinien wiedzieć i umieć wyjaśnić nie tylko skutki wywołane przez substancje pijawek leczniczych, ale także powiedzieć jakie konkretne substancje pijawek wpływają na dane schorzenie.
- czy hirudoterapeuta zapytał o badania krwi? Jeśli tak to czy potrafi interpretować wyniki?
Każdy wykwalifikowany terapeuta powinien o nie zapytać PRZED zabiegiem i umieć interpretować badania krwi! Jest to nieodłączna część rozpoznania oraz kwalifikacji do zabiegu. Profesjonalista zajmie się dokładną analizą parametrów czerwonokrwinkowych oraz oceni czas krzepnięcia krwi.
- jak pracują pijawki?
Od specjalisty otrzymacie wyjaśnienie jakie są fazy pracy pijawek, jakie znaczenie ma ich wielkość i czas pracy w konkretnym schorzeniu, jakie hirudozwiązki i dlaczego właśnie te zostaną wykorzystane na konkretnym spotkaniu.
- na czym polega wywiad i kwalifikacja zwierzęcia do zabiegu?
Profesjonalista musi umieć zbadać pacjenta klinicznie, postawić rozpoznanie jednostki chorobowej o ile nie ustalono tego wcześniej; wykluczyć przeciwwskazania, wyjaśnić potencjalne ryzyko i przedstawić skutki zabiegu.
Nie ma dwóch identycznych schorzeń - więc i nie ma “protokołów hirudoterapeutycznych na dane schorzenie” To znaczy, że za każdym razem, gdy przyjdziecie ze swoim zwierzęciem terapeuta musi zebrać wywiad, zbadać zwierzaka i na podstawie tego ustalić przebieg kolejnego zabiegu!
Natomiast zawsze jest procedura pijawkowania:- badanie,- kwalifikacja,
- zabieg- zabezpieczenie pacjenta po zabiegu.
Profesjonalista wyjaśni Wam, dlaczego nie ma czegoś takiego jak: “seria zabiegów”, “ilość spotkań to min. 5”, , “stawiam gdzie boli”, “nie ma znaczenia jak długo posiedzi pijawka”, “nie, nie wiem co to hialuronidaza”.
Wyjaśni wam dlaczego niezgodne ze sztuką jest podejście: “mam skierowanie na pijawki od lekarza - proszę przystawić tu”, “przystawię 7 sztuk tu na opuchnięte miejsce”, “nie ma znaczenia czy pies ma choroby tarczycy czy chorą wątrobę” itp.
Podsumowanie:
Sprawdzaj hirudoterapeutę, jego kompetencje i wiedzę. Sprawdzaj czy legitymuje się dyplomem, ma niezbędne zaświadczenia, warunki do zabiegów i certyfikowane pijawki.
Hirudoterapia, w świecie medycyny ludzkiej to procedura medyczna z możliwością refundacji na NFZ, a nie żadne upuszczanie krwi, jak wiele osób nadal uważa!
Yorumlar